REZIDENCE

Rezidenční objekty svou rozsáhlostí a počtem technologií v podstatě systém řízení vyžadují. Zároveň ale vyžadují i individuální přístup, jak k instalovaným technologiím, tak k uživatelskému prostředí a zjednodušení ovládání všech integrovaných prvků. V případě řídicího systému Crestron v podstatě neexistuje technické omezení toho, co je možné integrovat. Lze říci, že veškeré technologické prvky mohou být integrovány do systému řízení a tím je zaručena jejich vzájemná provázanost, efektivní provoz a jedno jediné ovládací rozhraní. Máte tak jedno ovládací rozhraní pro nastavení i ovládání technologií, jako jsou osvětlení, zdroje vytápění, chlazení a větrání, zónová regulace teploty v místnostech, prvky stínění, zabezpečovací systém, přístupové systémy, bazénové a wellness technologie a v neposlední řadě zábavní centra s audio-video sestavou.

 Osvětlení

V takto rozsáhlých objektech, jakými jsou rezidence, je téměř nemožné pohodlně ovládat osvětlení za použití klasické elektroinstalace. Při použití systému řízení je prioritou jednoduché ovládání, v první řadě tlačítky na stěnách, která jsou vždy po ruce, a každý člověk je pro funkci rozsvícení očekává. Mimo funkce rozsvícení a zhasnutí jsou tlačítka nastavena tak, že přepínají uživatelem uložené světelné scény. Nastavení jednotlivých scén je pak prováděno pomocí ovládací aplikace. Samozřejmostí jsou automatické funkce pro zapínání a vypínání světelných okruhů například v podobě odchodového nebo příchodového režimu, časové funkce pro venkovní osvětlení a nasvícení uměleckých děl nebo simulace přítomnosti v době nepřítomnosti.

Světelné scény

I při velikém počtu světelných zdrojů, které v interiéru tvoří jednu z hlavních úloh pro dosažení požadované atmosféry, lze uživateli nabídnout jednoduchý způsob, jak jedním stiskem vyvolat kombinaci a intenzitu svitu jednotlivých světelných zón. Světelné zóny jsou převážně vztaženy ke každodenním činnostem a mohou být vztaženy k jednotlivým místnostem, ale i k celému domu. Například příchodová scéna rozsvítí osvětlení ve vstupní hale, chodbě i obývacím pokoji. V obývacím pokoji pak vyvoláte jedním stiskem uloženou světelnou scénu pro činnosti jako je například sledování televize, večerní relaxace nebo posezení s rodinou či přáteli.

Stmívání osvětlení

Pro vytvoření ambientního osvětlení a světelné pohody je velmi efektní použít stmívání u vybraných zdrojů osvětlení. Pro stmívání ale není vhodný každý typ svítidla. Proto je nutné této problematice věnovat přípravu už ve fázi projektování. Existují různé způsoby stmívání, klasické fázové, stmívání svítidel s elektronickými předřadníky nebo ovládání samostatné technologie jako je DALI, DMX a podobně.

LED pásky

LED pásky jsou v dnešní době velmi oblíbeným doplňkem osvětlení nejen v interiéru. Ať už jde o jednobarevné nebo barevné pásky lze s nimi dosáhnout nenahraditelného efektu. Vzhledem k tomu, že jsme tak trochu zatíženi na detaily, používáme nejlepší dostupné stmívače pro LED pásky na trhu. Na rozdíl od běžných produktů proto může naše regulace, jak intenzity svícení, tak přechod barev, být velice plynulá. Naše interiéry zatíženy problikáváním LED pásků a skokového přepínání barevných tónů. Jen pro představu tam, kde mají standardní stmívače minimum svitu, my jsme již na 256. kroku v intenzitě stmívání.

Zónová regulace

V letních i zimních měsících je v celém objektu zaručena tepelná pohoda v jednotlivých místnostech celé rezidence. Uživatel si jen nastaví požadovanou teplotu v týdenním plánu pro jednotlivé místnosti a systém samostatně zajistí, aby tak bylo dosaženo tepelné pohody v celém objektu. Optimálně využívá zdrojů topení a chlazení dle aktuálních potřeb uživatelů, možností zdroje a povětrnostních podmínek.

Zdroj vytápění

Jak už bylo řečeno, systém řízení zajišťuje nejen tepelnou pohodu v celé rezidenci, ale zároveň zajistí optimální provoz zdroje vytápění. Svíti-li slunce, využívá sluneční záření nejen naklopením lamel žaluzií, ale i přepnutím zdroje ohřevu teplé užitkové vody na solární systém. Podle aktuálních povětrnostních podmínek systém řízení přepíná mezi dostupnými zdroji topení, ať už se jedná například o tepelné čerpadlo, rekuperaci, klimatizační jednotky nebo zbytkové teplo z krbu.

Zdroj chlazení

Podobně jako výše zmíněná regulace vytápění slouží k dosažení tepelné pohody v jednotlivých místnostech systém chlazení a přepínání zdrojů podle aktuálních požadavků a možností, zejména v letních měsících. Například můžeme účinně využít zdroj zemních vrtů nejen k pasivnímu chlazení objektu, ale zároveň zajišťujeme regeneraci zemních zdrojů.

Stínění

Stínící prvky, které jsou integrovány do systému řízení, plní celou řadu funkcí. Ať už jsou v rámci automatického režimu použity pro získávání tepla ze slunečního záření, nebo naopak brání přehřívání interiéru v letních měsících, plní tak funkci bezpečností a zajišťují požadované soukromí. Pohodlné jsou automatické funkce, jako je například vytažení žaluzie při otevření dveří na terasu, zatažení žaluzií v místnosti při prvním rozsvícení světla po soumraku nebo zatažení žaluzií v přízemí při odchodu a uzamčení domu.

Bezpečnost

Důležitým prvkem rezidenčních objektů je bez pochyb bezpečnostní systém. Ať už jde o část standardního elektronického zabezpečovacího systému, který hlídá objekt proti nežádoucímu vniknutí cizích osob, o požární systém, kamerový dohled nebo sledování přítomnosti na pozemcích, vše je za pomoci systému řízení integrováno do jediného ovládacího prostředí se vzdáleným přístupem a okamžitým zasíláním informací uživateli nebo na pult centrální ochrany.

Audio-video

Díky integraci audio a video distribuce do řídicího systému je veškerá technika schována v technické místnosti a interiéry všech místností tak nejsou esteticky rušeny AV technikou, na kterou sedá prach. Stěžejní výhodou je ale jedno jediné ovládací prostředí a jeden ovladač například v podobě tabletu nebo chytrého telefonu. Není důvod mít dálkový ovladač na televizi a satelit nebo samostatné aplikace pro spuštění hudby a filmů z vlastní knihovny, internetových rádií a Apple TV. Jedním stiskem, například pro sledování satelitních programů, systém zajistí všechny dílčí potřebné kroky za uživatele. Vypne právě přehrávanou hudbu, spustí výsuvnou konstrukci s obrazovkou, zapne televizi a přepne na požadovaný vstup. Vše se děje automaticky po jednoduchém povelu z jednoho uživatelského prostředí.

Multiroom Audio Video

Multiroom distribuce audio-video signálu je v podstatě šíření zvuku či obrazu do jednotlivých místností bez ohledu na umístění zdroje signálu, který je ve většině případů umístěn v technické místnosti. Umožňuje tak hrát hudbu nebo pouštět filmy v jakékoliv místnosti nezávisle pro každý prostor. V obývacím pokoji tak může hrát televize se satelitním programem a zvukem do zabudovaných reproduktorů, v ložnici internetové rádio a v dětském pokoji hudba z vlastní knihovny. Rozsah navrhovaného řešení závisí na počtu uživatelů a ozvučených zón. Pomocí Crestron DigitalMedia řešení máte v každé místnosti k dispozici velmi kvalitní zdroj obrazu v moderním rozlišení 4K.

Domácí kino

Domácí kino je prostor pro centrum zábavy, kde uživatel požaduje nejvyšší kvalitu zvuku i obrazu. Kvalitní distribucí audio-video signálu je dosažena pomocí Crestron DigitalMedia. Samozřejmě má uživatel i odtud přístup ke všem ze svých zdrojů, ať už jde o domácí knihovnu filmů nebo například zakoupené snímky prostřednictvím Apple TV.